Specialitásom a ronda, de finom ételek készítése - kiemelten, ha tortákról van szó. Az alábbi torta viszont szerintem (és a többiek szerint is) nem csak finom, de szép is volt.
Maga a torta elkészítése nem volt túl bonyolult egyébként, de a buli előkészületei... A torta egyik kedvenc kolleginám/ barátnőm születésnapi babazsúrjára készült: jelszó a habcsók és a cukormáz volt... Rózsaszín lufikkal, köves tiarával, papír zsúrsapkákkal, csillogó HAPPY BIRTHDAY felirattal... És természetesen, rózsaszín, szívecskés emeletes tortával.
Két kerek, és egy szív alakú, szilikonos sütőforma segítségével készült a remekmű, ennek alapján a hozzávalók:
28centis tortaformához:
- 8 tojás
- 8 púpozott evőkanál cukor
- 1 csomag vaníliáscukor
- 8 púpozott evőkanál liszt
- 1 csomag sütőpor
- 1 csipet só
- fél deci víz
Piskótát sütni még jó pár évvel ezelőtt anyukámtól tanultam - aki szintén anyukájától, aki az ő anyukájától, és így tovább... Nem tudom, hány generáció óta létezik egyáltalán piskóta.
Azóta utána néztem, több receptgyűjtemény és gasztroblog hasonlóképpen írja le a piskóta-tészta receptjét, mégis nem egy nőismerőstől hallottam már, hogy bejelentkeznének hozzám piskóta-tanfolyamra, mert olyan szépet és finomat, mint az enyém, sose láttak még...
Szóval, azt hiszem, elmondhatom: ha egyetlen dologhoz értek is, akkor az a piskóta
A tojásokat először szétválasztom.
Ezt úgy szoktam egyébként kivitelezni, hogy először egy kávéspohár felett töröm meg a tojást, abba belefolyatom a fehérjét, majd a sárgát beleöntöm egy nagyobb tálba, és végül a kávéspohárból átöntöm a fehérjét a robotgépbe - ezt minden tojással eljátszom, így ha valamelyiknek a sárgája bele is csúszna, nem kell az egészet kiöntenem.
A sárgájához keverem a cukrot és a vaníliáscukrot, majd annyi ideig keverem őket egy kézi habverővel, amíg úgy nem érzem, hogy már leszakad a karom. Azt hiszem, ez az anyukámtól tanult trükk: minden egyes lépés után addig kell keverni a tésztát, amíg már-már túlzásnak nem érzed. Ezután egy pici vizet, kevés sót, illetve a sütőport is hozzákeverem (izmosabb lesz a karod! :), végül a lisztet (két kanalanként), és a végén a felvert tojáshabot.
Mehet a sütőbe, és amíg megsül (40 perc kábé, az én sütőmben 20 perc után meg kell fordítani), csinálhatod a következőt.
A "második szint" ugyanígy készült, azzal a különbséggel, hogy az egy 24 centis tortaforma volt, így 6 tojás, 6 kanál cukor és 6 kanál liszt került bele. A sütőpor, só, víz, vaníliás cukor arányán nem változtattam, annyira nagy jelentőségük szerintem nincs.
Mielőtt megsütöttem a kisebb tortát, egy kevés tésztát félretettem belőle, ebből lett a szív a tetején.
A krém ennél jóval egyszerűbb.
Ehhez a három szintes csodához a következő hozzávalók kellenek:
- 500 gr krémes túró
- 5dl cukrászhab
- eperlekvár ízlés szerint
Legutóbbi felfedezettem az úgynevezett "krémes túró". Nem krémtúró, mert nem édesség, sőt. Ugyanolyan íze van, mint a sima túrónak, csak nem olyan rögös, így sokkal könnyebb vele dolgozni.
A másik kedvencem a "cukrászhab" ami enyhén cukrozott változatban is kapható, és lényegében egy sima habtejszín, viszont olyan kemény habbá lehet felverni, hogy konkrétan betöri a falat - ez pedig egy tortakrémnél igen hasznos tulajdonság.
Tehát a krémes túrót és a felvert cukrászhabot összekeverem (ha van kéznél botmixer, akkor az most jól jön), és összekeverem a lekvárral (még jobb, ha van dzsem, mert az darabosabb... vagy lehet bele akár egész gyümölcsdarabokat is tenni.)
A krém így kész is, nincs más hátra, mint a kihűlt piskótákat megtölteni és bevonni vele.
A tetejére rózsaszín cukorkakonfetti kerül - ez a személyes védjegyem, ha tortáról van szó. :)
A végére így nézett ki a torta: